Węglowodany – odżywki węglowodanowe, carbo, vitargo

Od szeregu lat bardzo popularną kategoria odżywek dla sportowców i osób aktywnych fizycznie są różnego typu węglowodany. Suplementy tego typu spełniają wiele ważnych funkcji i zadań w obciążonym wysiłkiem organizmie. Najbardziej istotne jest dostarczanie energii dla pracujących mięśni poprzez uzupełnienie poziomu glikogenu, czyli podstawowego paliwa mięśniowego wykorzystywanego w trakcie ćwiczeń. Dzięki temu poziom energii jest wysoki podczas trwania całego treningu od jego rozpoczęcia do samego końca. Wysiłek jest zatem efektywniejszy, a zmęczenie mięśniowe mniej dokuczliwe, dzięki czemu wzrasta również wydolność i wytrzymałość.

Kolejną istotną funkcja węglowodanów jest bardzo dobre nawodnienie organizmu, dzięki ich funkcji magazynującej wodę. Jest to bardzo istotne podczas ciężkiego treningu, szczególnie podczas wysokiej temperatury powietrza, na przykład w letnie upały. Organizm podczas takich warunków traci potężne ilości wody i odpowiednie jej uzupełnienie staje się wtedy kluczową kwestią. Dobre nawodnienie wpływa na maksymalizację wydolności, wytrzymałości oraz pozostałych cech motorycznych, a tym samym prowadzenia treningu na wysokich obrotach przez cały czas jego trwania. Minimalizowane jest też ryzyko powikłań zdrowotnych występujących w następstwie odwodnienia organizmu, które w niektórych przypadkach mogą się skończyć tragicznie.

Bardzo ważnym czynnikiem w przypadku odżywek węglowodanowych jest tez efektywne gaszenie pragnienia, które wiąże się również z kwestią poruszoną wcześniej, a więc nawodnieniem organizmu.

Spożycie węglowodanów jest oczywiście niezmiernie istotne również po zakończeniu wysiłku fizycznego. Właściwe uzupełnienie glikogenu mięśniowego jest podstawowym czynnikiem prawidłowej regeneracji organizmu po ciężkim treningu i widocznie skraca czas restytucji po ćwiczeniach. Nie wystarczy jedynie uzupełnić białko czy aminokwasy po zakończonej sesji. Nawet w fazie redukcji tkanki tłuszczowej pewna ilość węglowodanów jest niezbędna, aby organizm mógł w pełni powrócić do stanu używalności.

Węglowodany – rodzaje odżywek węglowodanowych

Carbo

Najpowszechniejsza i najpopularniejsza grupa tego typu suplementów. Carbo składa się z węglowodanów zarówno prostych (dekstroza, glukoza), jak i złożonych (maltodekstryny). Cechuje się zatem tak szybkim, jak i wolniejszym czasem wchłaniania i uwalniania energii do mięśni. Może być dodatkowo wzbogacone o dodatkowe składniki, takie jak witaminy, minerały, l-carnityna czy beta alanina. Przeznaczone jest do stosowania uniwersalnie przed, po i w trakcie treningu.

OLIMP Carbonox

TREC Carbo Max

FA Carborade

Dekstroza

Jest cukrem (węglowodanem prostym), który szybko dostarcza energii powodując również wyrzut insuliny do krwi. Polecany głównie do stosowania po treningu jako transporter różnych substancji, np. kreatyny czy aminokwasów lub również jako uzupełnienie glikogenu mięśniowego.

OLIMP Dextrex Juice

OSTROVIT Dextrose Powder

Vitargo

Węglowodany - Vitargo

Węglowodany – Vitargo

Stanowią specjalne węglowodany złożone łączące w sobie wszystkie najlepsze cechy tych substancji. Posiadają małą osmotyczność (nie zalegają na żołądku), szybko wchłaniają się, a jednocześnie nie powodują wyrzutu insuliny do krwi oraz działają do kilku godzin. Dawkować można je w dowolnej fazie pory około treningowej (przed, po, w trakcie wysiłku). Produkowane sa zazwyczaj ze skrobii kukurydzianej lub jęczmiennej. Są godne polecenia każdemu sportowcowi pragnącymi uzupełnić węglowodany najwyższej jakości.

FA Vitarade EL

Napój izotoniczny

Jest to innymi słowy carbo uzupełnione dużą dawką witamin i minerałów), szczególnie tych, których tracimy podczas wysiłku wraz z potem najwięcej. Pozwala to utrzymac gospodarkę kwasowo-zasadową i wodną organizmu na zrównoważonym poziomie i efektywnie kontynuować trening na wysokich obrotach.

OLIMP Iso Plus

TREC Isofaster

ACTIVLAB Hot

Żele energetyczne

Są to węglowodany w formie poręcznych saszetek lub tubek żelowych, łatwych do użycia szczególnie podczas wysiłku. Zazwyczaj zawierają w składzie dekstrozę i maltodekstryny, a więc dostarczają energii od razu, jak i w dalszych etapach wysiłku.

NUTREND Carbo Snack

FA Vitarade Gel

Batony energetyczne

Węglowodany w formie sycącego batona zawierającego płatki owsiane, kokosowe, bananowe i inne. Poręczne w użyciu i bardzo smaczne, polecane do stosowania głównie po zakończeniu sesji treningowej.

QNT 3H Energizer

Dawid z Giełdowej – specjalista ds. suplementacji

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked