Spalanie tłuszczu – REDUKTORY

Spalanie tłuszczu – REDUKTORY

Obok odżywek białkowych jest to najpopularniejsza kategoria suplementów diety na rynku. Produkty wspomagające spalanie tłuszczu. Bardzo istotnym zwrotem jest tutaj suplement diety, czyli jej uzupełnienie. Zawsze należy pamiętać, że szczególnie w procesie odchudzania, dieta jest kluczowym czynnikiem i kiedy sa w niej niedociągnięcia to żaden spalacz nie zdziała cudów. Nie ma magicznych pigułek, które połykamy i nie musimy się o nic innego martwić. Musimy z naszej strony dołożyć wszelkich starań (dieta, trening), aby zmaksymalizować działanie reduktora tłuszczu.
Podobnie jak było to w przypadku odżywek przedtreningowych, również spalacze tłuszczu mają kilka różnych podkategorii adresowanych do różnych odbiorców.

1. Termogeniki
Najbardziej rozpowszechniona i najliczniejsza grupa reduktorów tkanki tłuszczowej. W połączeniu z odpowiednią dietą i treningiem charakteryzuje się bardzo dużą skutecznością w zakresie pozbywania się zbędnego tłuszczu. Pomaga zamieniać go w energię cieplną, którą organizm wydziela przy każdym ruchu (trening, czynnosci dnia codziennego, praca itd.). Dlatego zaleca sie stosować termogeniki codziennie przez okres zazwyczaj 4-6 tygodni, po czym następuje mniej więcej tak samo długa przerwa w ich braniu. Oparte są one na substancjach podwyższających temperaturę ciała (termogenicznych) oraz pobudzających (stymulanty), mogace wpływać również na podwyższenie ciśnienia krwi. Zaliczamy do nich różnego rodzaju kofeinę (bezwodną, z guarany, z zielonej herbaty i kawy), tyrozynę, taurynę, wyciągi roślinne (ostrokrzew paragwajski, pieprz czarny). W ich składzie wystepują również inne substancje pomagające redukować tłuszcz, ale nie mające właściwości termogenicznych (l-karnityna, chrom, HCA, inozytol, cholina). Suplementy tego typu przeznaczone są dla osób, które nie mają żadnych problemów z układem sercowo-naczyniowym (np. nadciśnienie). Wspomaga spalanie tłuszczu.
Popularne termogeniki:
DORIAN YATES Black Bombs
FA Lipoburn
FA Thyroburn
OLIMP Thermo Speed Extreme
QNT Burner – zobacz w naszym sklepie
QNT Riptek
TREC Clenburexin
TREC Thermo Fat Burner
VPX Redline White Heat
UNIVERSAL Animal Cuts

2.L-karnityna
Jest to substancja witaminopodobna, w skład której wchodzą między innymi kwas foliowy, żelazo wit. z grupy B i inne.
Pomaga ona transportować komórki tłuszczowe do mitochondriów w mięśniach, gdzie są one zamieniane na energię. Ma ona również pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, a szczególnie na naczynia wieńcowe. Należy podkreślić, że w odróżnieniu od termogeników, l=karnityna jest suplementem bardzo bezpiecznym, który mogą stosować wszystkie osoby redukujące tkankę tłuszczową, nawet osoby cierpiące na nadciśnienie (zwykle związane z otyłością). Stosuje się ją jedynie przed treningiem, który pomaga pozbyć się z organizmu energii wytworzonej przy udziale l-karnityny.
Popularne l-karnityny:
VITALMAX L-karnityna 3000
OLIMP L-karnityna Forte Plus
OLIMP L-carnitine 1500 Extreme
QNT L-carnitine
QNT L-carnitine Liquid – zobacz w naszym sklepie
TREC L-carnitine + Green Tea
TREC L-carnitine Complex
TREC L-carnitine Gold

3. HCA
Jest to kwas hydroksycytrynowy uzyskiwany z rośliny Garcinia Cambodgia. Pomaga on magazynować węglowodany jako glikogen mięśniowy i redukować apetyt. Ma również wpływ na usuwanie z organizmu niestrawionych węglowodanów i tłuszczów i zapobiega ich magazynowaniu jako tkanka tłuszczowa. Stosuje się HCA 2-3 razy dziennie przed posiłkami.Podobnie jak l-karnitynę mogą go stosować wszystkie osoby chcące w bezpieczny sposób zgubić zbędne kilogramy.
Popularne HCA:
SCITEC HCA
HI TEC HCA Professional

4. CLA
Jest to sprzężony kwas linolowy mający właściwości termogeniczne, ale w przeciwienstwie do typowych termogeników nie podnosi ciśnienia krwi i nie pobudza. Jest więc również bezpiecznym dla każdego suplementem redukującym wagę ciała. Stosuje się go podobnie jak HCA 2-3 razy dziennie przed posiłkami.
Popularne CLA:
OLIMP CLA z zieloną herbatą i l-karnityną
TREC CLA + Green Tea
TREC CLA Softgel

5. Lipotropy
Substancje lipotropowe powodują rozbijanie tkanki tłuszczowej na mniejsze fragmenty, co sprawia, że jest ona łatwiej dostępna do spalania i zamieniania ją na energię. Wśród najpopularniejszych substancji tego typu wyróżniamy inozytol, cholinę, metioninę, a także wodę (m.in. dlatego wskazane jest jej większe spożycie na redukcji). Produkty lipotropowe mogą mieć zróżnicowane składy, a co za tym idzie również dawkowanie. Przeważnie zalecane jest 2 razy dziennie przed posiłkami, ale najlepiej stosować się w tym względzie do wskazówek producenta. Jeśli produkt tego typu nie zawiera stymulantów mogą go stosować wszystkie osoby pragnące w bezpieczny sposób odchudzać się.
Popularne lipotropy:
USA LABORATORIES Cutting Edge
TREC Fat Transporter

6. Diuretyki
Są to środki pomagające w bezpieczny i kontrolowany sposób pozbywać się nadmiaru wody z organizmu. Mogą zawierać wyciągi roślinne najczęściej z mniszka, pokrzywy i morszczuka oraz innych.
Popularne diuretyki:
EASY BODY Water Less

7. Chrom
Jest pierwiastkiem odpowiedzialnym za uwrażliwienie błon komórkowych na działanie glukozy bez udziału insuliny. Zmniejsza to ryzyko gromadzenia tkanki tłuszczowej i pomaga gromadzić glikogen mięśniowy.
Popularny chrom:
OLIMP Chrom Active

Jak widzimy istnieje cała gama różnych reduktorów tłuszczu działających różnymi ściezkami wspomagające spalanie tłuszczu w celu pozbycia się zbędnych kilogramów. Należy pamiętać, aby każdy indywidualnie dobrał sobie środek odpowiedni dla jego potrzeb i uwarunkowań zdrowotnych. Ważną kwestią, o której wspomniałem wcześniej jest rola diety i odpowiedniego treningu w procesie redukcji tkanki tłuszczowej. Stanowią one 2 najważniejsze filary spalania tłuszczu, które uzupełnione o odpowiednie suplementy, przynoszą maksymalne efekty w tym aspekcie.

 

Dawid z Giełdowej – specjalista ds. suplementacji

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked