ODŻYWKI PRZEDTRENINGOWE

ODŻYWKI PRZEDTRENINGOWE

Środki stosowane przed różnymi typami treningu, nie tylko siłowego, stały sie w ostatnim czasie niezwykle popularne wśród dużej rzeszy osób aktywnych fizycznie chcących poprawić swoje osiągi sportowe. Występuje cała gama suplementów przedtreningowych w różny sposób wpływająca na zwiększenie naszej mobilizacji treningowej i wydolności. Każdy kto chciałby wypróbować tego typu suplement musi koniecznie dobrać coś odpowiedniego do swoich potrzeb treningowych. Wynika to ze specyficznego wpływu niektórych substancji zawartych w tego typu środkach na nasz układ nerwowy i mięśniowy, a także krwionosny i oddechowy. Omówimy tą kwestię w dalszej części artykułu

Najogólniej możemy przedtreningówki podzielić na 3 podstawowe grupy.

1. Produkty zwiększające pompę mięśniową
Zawierają one najczęściej argininę (w postaci AAKG – alfaketoglutaran l-argininy lub czystej l-argininy), cytrulinę (np l-cytrulinę lub jabłczan cytruliny), l-norwalinę czy stosunkowo nową agmatynę (pochodną argininy). Powodują one wytwarzanie tzw. hormonu gazowego – tlenku azotu (NO), który z kolei powoduje rozluźnienie i rozszerzenie ścian naczyń krwionośnych. Efektem tego jest zwiększenie przepływu krwi bogatej w składniki odżywcze i tlen do mięśni. Wpływa to na lepszą ich regenerację i zwiększoną wydolność podczas wysiłku fizycznego. Trening jest zatem bardziej efektywny, a środowisko wewnątrzmięśniowe bardziej podatne na anabolizm. Ale to nie wszystko. W rozszerzonym naczyniu krwionośnym panuje mniejsze ciśnienie krwi. Zatem arginina czy agmatyna pomagają dodatkowo je obniżyć. Jest tylko jeden warunek – musi to być czysta forma np. argininy czy agmatyny bez dodatku stymulantów typu np. kofeina.
Polecam stosować suplementy z tej grupy przez osoby ćwiczące siłowo i nie lubiące efektu zbytniego pobudzenia mentalnego.

2.Produkty zwiększające pobudzenie mentalne
Zawieraja one pojedyncze lub zestawione w kompleksy różnego typu stymulanty Na pierwszy plan wysuwa sie tutaj kofeina pod różnymi postaciami (np. kofeina bezwodna, guarana) Popularne sa też yerba mate, tyrozyna, tauryna, zielona kawa, zielona herbata oraz inne wyciągi roślinne. Powodują one zwiększenie koncentracji i skupienia, podniesienie poziomu adrenaliny oraz ogólne zwiększenie poziomu gotowości do wysiłku. Powodują one podniesienie ciśnienia krwi – są więc przeznaczone tylko dla osób ze zdrowym układem sercowo-naczyniowym.
Polecałbym ten produkt tym sportowcom, którym zależy na pełnej gotowości mentalnej do pracy treningowej lub takim, których wysiłek charakteryzuje się dużą dynamiką. Dla nich środki zwiększające pompę mięśniową nie byłyby dobre, gdyż spompowane i twarde muskuły przeszkadzałyby w tego typu wysiłku. Są też dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zachować odpowiedni stopień uwagi w porze nocnej(nauka, jazda samochodem, praca).

3. Produkty mieszane (pompująco-pobudzające)
Jak sama nazwa wskazuje zawieraja one zarówno substancje z pierwszej, jak i drugiej opisanej przez nas grupy, co determinuje również ich działanie na nasz organizm. Zwiększają zatem pompę mięśniową, stopień pobudzenia i wydolnosci. Mogą też zawierać inne substancje wpływające na lepsza pracę mięśni. Zaliczamy do nich między innymi kreatynę, beta alaninę i aminokwasy (np. BCAA).
Można je polecić przede wszystkim osobom trenującym siłowo, którym zależy na lepszej motywacji do cwiczeń (np. po wyczerpującym dniu w pracy lub w szkole).

Poniżej podam kilka przykładów produktów z kazdej grupy najczęściej stosowanych przez osoby aktywne fizycznie:

Produkty zwiekszajace pompę mięśniową
ACTIVLAB Nitro Caps
BIOTECH USA AAKG 1000
OLIMP AAKG 1250 Extreme
OLIMP AAKG Xplode Powder
OLIMP Argi Power
QNT AAKG 4000
SCITEC Mega Arginine
SCITEC AAKG
TREC AAKG Mega Hardcore
UNS AAKG

Produkty zwiekszające pobudzenie mentalne
4+ Caffeine+
OLIMP Extreme Speed Shot
OLIMP Amok
OLIMP Guaranax
OLIMP Taurine Mega Caps
OSTROVIT Caffeine 200
QNT Stack Force
SCITEC Caffeine
SCITEC Guarana
TREC Caffeine 200 Plus
TREC Taurine 900

Produkty mieszane (pompująco-pobudzające)
BPI 1 M.R.
BSN No-explode 3.0
FA Xtreme Napalm
IRON HORSE High Kick
IRON HORSE Show Time
DORIAN YATES Nox Pump
QNT No+Elite
SCITEC Pow3rd 2.0
TREC Nitrobolon
TREC S.A.W.
UNIVERSAL Shock Therapy
UNS Loader Shot
USP Jack 3D
VPX No-Shotgun
VPX Redline White Heat

 

Dawid z Giełdowej – specjalista ds. suplementacji

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked