Odżywki białkowe – podział i zastosowanie

Obecny rynek suplementów diety obfituje w różnego typu odżywki, wśród których najpopularniejszą chyba kategorią są odżywki białkowe.
Bardzo ważną kwestią dla osób aktywnych fizycznie jest dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości pełnowartościowych protein, które wykorzystuje do regeneracji,syntezy enzymów, hormonów oraz immunoglobulin zabezpieczając się przed chorobami i infekcjami.
Nalezy jednocześnie pamiętać, że nawet dobrze ułożona i zrównoważona dieta nie zawsze zaspokaja zapotrzebowanie organizmu przeciążonego wysiłkiem na białko. W tym miejscu przychodzą nam z pomocą odżywki proteinowe, które w łatwy i szybki sposób mogą uzupełniać braki tego składnika w diecie.
Zastanówmy się zatem jaki rodzaj odżywki byłby najbardziej odpowiedni dla naszych potrzeb.
Najpopularniejsza grupą protein są białka serwatkowe. Odznaczają się one bardzo wysoką wartoscią biologiczną, szybkim i łatwym przyswajaniem, dobrą tolerancją ze strony ukadu pokarmowego oraz bogactwem kluczowych aminokwasów egzogennych ( w tym BCAA) uzupełnionych wszystkimi innymi aminokwasami występującymi w naszych mięśniach.
Najcenniejszym rodzajem serwatki jest izolat, charakteryzujacy się najwyzszą zawartością białka, najmniejszą ilością węglowodanów i tłuszczu oraz ogromem BCAA (aminokwasów rozgałęzionych).
Również bardzo dobrym typem serwatki jest hydrolizat. ma on zwykle mniejszą zawartość białka niż izolat, ale za to jest jeszcze szybciej wchłaniany. Dzieje się tak dlatego, że występuje on w formie strawionej lub częściowo strawionej (w warunkach oczywiście laboratoryjnych) do postaci pojedynczych, podwójnych lub potrójnych peptydów (cegiełek budujących większe struktury białkowe).
Kolejnym rodzajem odżywki białkowej pochodzenia serwetkowego jest koncentrat, czyli najprostsza jej forma. Ma ona niższą w porównaniu do izolatu zawartość białka, więcej węglowodanów i trochę wolniejsze wchłanianie. jest jednak odżywką jak najbardziej godną polecenia i zaspokajającą nasze potrzeby w kwestii dostarczanie aminokwasów do organizmu.
Na rynku bardzo popularne sa również mieszanki izolatów, koncentratów i hydrolizatów serwatki w różnych konfiguracjach.
Jeśli chodzi o dawkowanie najodpowiedniejszą porą na dostarczenie sobie odzywki serwatkowej jest okres po treningu i rano, gdyż wtedy nasz organizm wykazuje największe zapotrzebowanie na szybkowchłanialne aminokwasy, aby powstrzymać katabolizm nocny i powysiłkowy.
W sklepach możemy spotkać inne odżywki białkowe pochodzenia zwierzęcego, tj proteiny jajeczne, mleczne, wołowe i kazeinowe. Charakteryzują się one nieco wolniejszym czasem wchłaniania niż serwatka, a w szczególności kazeina, która dostarcza aminokwasy nawet do 8 godzin do krwioobiegu. Sa więc zatem dobrym rozwiązaniem dla osób z szybka przemianą materii, które maja tendencję do częstego wpadania w stany kataboliczne podczas dnia czy dla tych, którzy chcą zastosowac białko jako ostatni posiłek przed snem, Równiez osoby na redukcji chcac zastopowac napady głodu miedzy posiłkami mogą stosować kazeinę w tym celu. Tworzy ona w żołądku papkę w postaci żelu, która łagodzi „ssanie” w nim i uwalnia stopniowo aminokwasy przez długi czas. Podobnie jak w przypadku serwatki mogą występować różne miksy tych białek w formie odżywki, zawierające czesto też proteiny serwatkowe. Są to tzw. białka sekwencyjne, dostarczające aminokwasy równomiernie od okresu zaraz po spożyciu do 12 godzin. Mozna je zatem stosować podczas całego dnia ( po treningu, przed snem oraz jako uzupełnienie posiłków).
Producenci suplementów wyszli równiez naprzeciw potrzebom osób nie mogących lub nie chcacych z róznych względów stosować białek pochodzenia zwierzecego. Produkuja zatem białka roślinne, wśród których najpoularniejsze są proteiny sojowe. Są one również szybko przyswajane przez organizm, ale ich profil aminokwasowy i tolerancja ze strony układu pokarmowego są niższe niż jest to w przypadku chociażby białek serwatkowych.
Jak widzimy mamy na rynku suplementów do czynienia z dużą ilością i różnorodnością odżywek białkowych, wśród których każda osoba aktywna fizycznie na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. należy jednak pamiętać o umiarze w ich stosowaniu i w pierwszej kolejności opierać sie na zdrowej i zrównoważonej diecie. Proteiny mają służyć jedynie jako jej uzupełnienie w odpowiednich porach i nie przekraczać 1/3 puli dziennego zapotrzebowania naszego organizmu na białko.
Mają one szereg niebagatelnych funkcji dla organizmu człowieka. Mogą być stosowane w celu zarówno rozbudowy wysokiej jakości muskulatury, jak i redukcji zbędnych kilogramów. Stanowią bowiem bezpośredni budulec masy mięśniowej, jak i bodziec napędzający metabolizm i pomagający spalać tłuszcz. Stanowią ochronę organizmu przed katabolizmem (rozpadem tkanki mięśniowej) i przed chorobami i wirusami (produkcja immunoglobulin – ciał odpornościowych). Białko zwieksza bilans azotowy w organiźmie, pomaga produkować hormony i enzymy oraz regenerować mikrouszkodzenia mięśniowe. Widzimy, że odżywki proteinowe są niezwykle cenne nie tylko dla sportowców, ale również dla osób pragnących zadbać o swoje zdrowie.

Poniżej podaję zestawienie najpopularniejszych białek w wymienionych wyżej kategoriach, aby ułatwić Wam ich wybór zgodny z waszymi założeniami dietetyczno-treningowymi.

Odżywki białkowe:

IZOLAT BIAŁKA SERWATKI
QNT Metapure Zero Carb
BIO TECH USA Isowhey Zero
OSTROVIT WPI 90 Instant
SCITEC 100% Whey Isolate

KONCENTRAT BIAŁKA SERWATKI
BSN Whey DNA
FA Whey Protein
GEAR Whey Shock
OLIMP 100% Whey Protein Concentrate
OSTROVIT WPC 80.eu
TREC Whey 100

HYDROLIZAT BIAŁKA SERWATKI
FA Diamond

MIESZANKA SERWATEK
QNT Delicious Whey Protein
HI TEC Whey C-6
NUTREND Whey Core
OLIMP Whey Protein Complex
OPTIMUM Whey Gold Standard
SCITEC 100% Whey Protein Professional

BIAŁKO WOŁOWE
QNT Beeforce
AMIX Anabolic Monster Beef Protein
FA Beef Protein Isolate
OLIMP Gold Beef Pro-tein
SCITEC 100% Beef Concentrate

KAZEINA
QNT Protein 80
TREC Casein 100

BIAŁKO JAJECZNE
4+ Egg Protein
SCITEC Egg Pro

BIAŁKO SOJOWE
OLIMP Sojavit 85

 Dawid z Giełdowej – specjalista ds. suplementacji

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked