Gainery

GAINERY

Gainery to bardzo popularne, szczególnie wsród bywalców siłowni, odżywki węglowodanowo-białkowe służące do zwiększania masy ciała. Jednak nie są to odzywki odpowiednie dla wszystkich osób pragnących zwiększyć swoją wagę. Jeżeli jesteś osobą, która łatwo „łapie” tłuszczyk i ogólnie ma solidną budowę ciała to gainery nie są dla ciebie. Są one raczej przeznaczone dla ludzi z bardzo szybkim metabolizmem, którzy za żadne skarby nie mogą ruszyć do przodu z wagą lub takich, którym przychodzi to z wielkim trudem. Takie osoby nazywamy „hardgainerami”. Oprócz przyspieszonego metabolizmu charakteryzują się one szczupłą budową ciała, wąskimi barkami i miednicą i wydłużonymi kończynami. Osoby te potrafią zjeść sporo, ale efekty tego widoczne na wadze są najczęściej znikome. W tym miejscu z pomocą przychodzą odżywki węglowodanowo-białkowe. Zawierają one dużą ilość węglowodanów (najczęściej w postaci maltodekstryn i glukozy – czyli węglowodany złożone i proste) oraz dodatkiem białka od około 10 do 30 procent. Skąd biorą się właśnie takie proporcje tych składników odżywczych? Otóż osoba z szybkim metabolizmem, mająca zwiekszone spalanie kalorii przez organizm potrzebuje ogromu składników energetycznych do jego zaspokojenia. Duża ilość węglowodanów znakomicie spełnia to zadanie, dostarczając węglowodany spalane od razu po spożyciu (glukoza), jak i te wykorzystywane jako źródło energii w późniejszym okresie (maltodekstryny). Składnika budulcowego w postaci białka jest znacznie mniej, gdyż hardgainer zazwyczaj nie waży zbyt dużo i w przeliczeniu na kilogramy masy ciała jego zapotrzebowanie na proteiny jest stosunkowo nieduże. Ilość białka zawarta w gainerze spełnia w zupełności również i to zapotrzebowanie. Źródłem protein w odżywce tego typu jest zazwyczaj serwatka, ale możemy też spotkać inne ich źródła, zaróawsze jednak należy pamiętać, że białka pochodzenia zwierzęcego stanowią lepszą alternatywę ze wzglęgu na pełen aminogram, łatwość przyswajania przez organizm i lepsze trawienie w układzie pokarmowym.
Wiadomo, że niemożna wrzucić wszystkich hardgainerów do jednego worka. Jedni nie mogą w ogóle zbudować ani grama masy, inni z trudem, ale jakieś efekty mają, a jeszcze inni mają tylko drobne problemy w tym zakresie. Rynek suplementów wychodzi każdemu naprzeciw z odpowiednią ofertą gainerów. Osoby z największymi problemami w aspekcie zwiększania masy powinny stosować gainery zawierające kilkanaście procent białka, te ze średnimi problemami w tym względzie około 20 procent, a ćwiczący, którzy dość dobrze sobie radzą – takie około 30 procent białka.

Oddzielną kategorię stanowią tzw. bulki. Są to odżywki zawierające mniej więcej taką samą ilość węglowodanów i białka. Przeznaczone są one dla osób, które mają wolniejszy metabolizm niż hardgainerzy i chcą zbudować czystą masę mięśniową bez ryzyka nabierania zbędnej tkanki tłuszczowej. Mogą one też służyć w sytuacjach awaryjnych jako zamiennik posiłku, ze względu na zrównoważoną zawartość białka i węglowodanów.

Jakie inne zalety ma stosowanie gajnerów i bulków? Oprócz dostarczania składników odżywczych uzupełniajacych naszą diete, mają również działanie antykataboliczne i anaboliczne. Chronią nasze mięśnie przed spalaniem i dają organizmowi impuls do wzrostu masy mięśniowej. Ich niewątpliwą zaletą jest też łatwość przygotowania i spożycia w każdych warunikach.

Poniżej podaję listę popularnych gainerów i bulków, najczęściej spotykanych na naszym rynku:

GAINERY

PVL Mutant Mass
FA Mass Core
GEAR Mass Shock
OLIMP Gain Bolic 6000
QNT Metapure Mass
QNT Weight Gain 3000
SCITEC Jumbo
TREC Magnum 8000
TREC Mass XXL

BULKI

OLIMP Profi Mass
QNT Recall 50/50
TREC Hard Mass

 

Dawid z Giełdowej – specjalista ds. suplementacji

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked