Peptydy – czym są i jak je używać?

Bardzo często słyszymy lub czytamy w różnych źródłach określenie peptydy, najczęściej w odniesieniu do aminokwasów. Czym zatem dokładnie są owe peptydy?

Peptydy

Peptydy

Otóż są one połączeniem dwóch lub więcej cząsteczek aminokwasów w jedną molekułę za pomocą wiązania lub wiązań peptydowych.

Jak podzielić peptydy?

Możemy je najogólniej podzielić na oligopeptydy, polipeptydy oraz struktury białkowe. Oligopeptydem nazywamy zbiór składający się z nie więcej niż 10 cząsteczek aminokwasowych, polipeptydem zbiór do 90 cząsteczek, a strukturą białkową powyżej 90 cząsteczek aminokwasowych połączonych wiązaniami peptydowymi. Białkiem jest również takie zestawienie aminokwasów, które pełni w organizmie jakąś określoną funkcję typową dla tego rodzaju związków organicznych.

Najczęściej w suplementacji mamy do czynienia z peptydami w odniesieniu do kompleksowych odżywek aminokwasowych lub zestawień określonych aminokwasów (np. BCAA lub aminokwasów egzogennych). Uzyskiwane są one przez strawienie białek różnego typu w warunkach laboratoryjnych (np. poddanie ich hydrolizie). W odróżnieniu od odżywek wysokobiałkowych nie przechodzą całego procesu trawienia i wchłaniają się już w jelicie cienkim i wraz z krwią docierają bezpośrednio do komórek mięśniowych. Są zatem idealnym rozwiązaniem w sytuacji gdzie liczy się szybkie i sprawne wchłanianie aminokwasów, aby wspomóc regenerację organizmu, zatrzymać błyskawicznie procesy kataboliczne czy po prostu uzupełnić pulę aminokwasów w diecie w łatwy i szybki sposób.

Kiedy najlepiej używać peptydy?

Można zatem suplementować peptydy w porze około treningowej ( przed i po treningu), rano na czczo czy między posiłkami, szczególnie gdy wydłuża nam się przerwa między kolejnymi posiłkami. Suplementy zawierające sporo leucyny pomagają w lepszym przyswajaniu białka z posiłku (brane ok. 30 min. Przed jedzeniem).

Oprócz wyżej wspomnianych funkcji, peptydy aminokwasowe wpływają na wytwarzanie w naszym organizmie enzymów, hormonów, spalaniu tkanki tłuszczowej i detoksykacji.

Dla kogo są peptydy?

Suplementy tego typu mogą stosować sportowcy różnych dyscyplin i w różnych okresach treningowych. Ta uniwersalność sprawia, że jest to jedna z najpopularniejszych grup produktów w branży suplementacyjnej i od lat cieszy się wielkim powodzeniem wśród szerokiej rzeszy osób aktywnych fizycznie.

Przykłady odżywek aminokwasowych:

Kompleksy aminokwasów – Amino 3000 QNT

QNT Amino 3000 - Peptydy

QNT Amino 3000

Aminokwasy egzogenne i inne zestawienia aminokwasów – EEAnabol Powder OLIMP

BCAA – BCAA G-Force TREC

Dawid z Giełdowej – specjalista ds. suplementacji

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked